Про нас

26 жовтня 1991 року у Львові відбулася зустріч польських осередків в Україні, під час котрої обговорювалась можливість створення польської організації, яка мала б загальнодержавний характер діяльності.

В прикінцевій заяві зустрічі було зазначено: «Ми, поляки, які зібралися сьогодні у Львові, скликаючи комісію організаційну та статутну, висловлюємо бажання створення Федерації Організацій Польських на Україні».

24 липня 1992 року в Міністерстві Юстиції України в Києві, був зареєстрований Статут Федерації Організацій Польських на Україні. 5 січня 1993 року в Києві відбувся І Сеймик ФОПУ, який об’єднав 22 організації-члени. В результаті демократичних виборів, главою була обрана Емілія Хмельова, яка і до сьогодні виконує цю функцію.

Сьогодні Федерація об’єднує поляків в 134 членських організаціях на території всієї України, із загальною кількістю членів – понад 18,5 тисяч

Триває V каденція Ради ФОПУ. Федерація Організацій Польських на Україні має в своїй структурі Польський Дім в Києві, директором котрого є Марія Сівко, та офіс-представництво у Львові. Діє організація відповідно до статутних та програмних положень, котрі реалізує в тісній співпраці з урядовими та неурядовими організаціями Польщі(Товариство «Спільнота польська» та її відділи, Фундація «Допомога полякам на Сході», Фундація «Освіта для демократії», Товариство «Лікарі надії»), а також з урядовими та неурядовими організаціями України.

Зїзди, наукові конференції, молодіжні зустрічі, семінари, курси, регіональні фестивалі та конкурси, спортивні та художні заходи сприяють пожвавленню суспільної активності поляків, які проживають на території України. Завдяки чотирирічним старанням ФОПУ, було створено Об’єднання вчителів Польщі в Україні, організації молодіжні та ветеранські, організації опіки над місцями національної пам’яті і т.д. З’явилися нові періодичні видання. Завдяки інформації, яка надходить від організацій-членів ФОПУ, поляки, в останні роки, почали більш свідомо користуватися своїми правами, якими вони володіють в Україні як національна меншина. Це величезний крок в напрямку активізації суспільної свідомості громадян України польського походження.

Участь поляків в багатьох культурних та освітніх заходах, об’єднує щораз ширше коло людей і стає більш популярною. Поляки беруть участь у виборах в Україні і займають свою нішу в органах місцевого самоврядування на локальному рівні.

Організація бере активну участь в закладенні партнерських стосунків між органами місцевого самоврядування Польщі та України, оскільки саме такого роду співпраця, сприяє польсько-українському зближенню. Вже багато років Федерація тісно співпрацює зі Союзом українців в Польщі.

Не будучи політичною організацією, Федерація, шляхом організації різноманітних заходів, реалізує ідею, яка базується настворенні нової форми стосунків між Польщею та Україною.

Федерація є постійним членом Українсько-польського форуму, членом Ради Полонії Світу, членом Європейської Унії Полонійних Спільнот.

Важливі здобутки Федерації:

  • організаціяна території України Міжнародного конкурсу декламації ім. А. Міцкевича «Креси», фінал якого відбувається в Білостоку (з 1991 року конкурс проводиться у Львові, а з 1994 – також в Києві)
  • ініціація видавництва часопису, початково – Бюлетень ФОПУ (від 1994 року), з часом – часопису ФОПУ «Наші Дороги» (від 2006 року), а також видавництво прозових та поетичних матеріалів, які популяризують культуру польського слова, історію та народні традиції
  • створення Об’єднання вчителів Польщі в Україні (м. Хмельницький, 1996 р.), а також створення Загальноукраїнського координаційного методичного центру вивчення польської мови та культури (м. Дрогобич, 2004 р.)
  • відкриття Дому Польського в Житомирі (1999 р.) як результат зусиль поляків Товариства «Спільнота польська» (інвестор), які підтримали ініціативу Федерації щодо відродження полонії в даному регіоні
  • відкриття польських загальноосвітніх шкіл в Гродку Подільськім і школи №3 в Мостиськах (за допомогою фінансової підтримки Товариства «Спільнота польська» і активній участі з боку ФПОУ а також заінтересованих батьків (2002).
  • започаткування і організація щорічних зустрічей польської молоді, української і єврейської, що має на меті поєднання народів і культур (від 1995 р.)

Відзнаки Федерації:

  • срібний „POLONUS” Міжнародної комісії справ Полонії і поляків за кордоном за ефективну діяльність в галузі зміцнення співпраці польських організацій і підтримання традицій, за активну діяльність під час відкриття Польського Дому в Києві, а також прагнення до зміцнення українсько-польських зв’язків.
  • Почесна грамота Міністерства Культури і Мистецтв України для Федерації Польських Організацій в Україні за вагомий внесок у створенні духовних цінностей та високу професійну майстерність (2002).
  • Почесна відзнака Міністерства Культури і Мистецтв України для Федерації Польських Організацій в Україні „За досягнення в розвитку культури і мистецтв” (2003).
  • на основі рішення міністра Культури Республіки Польща, Федерація Польських Організацій на Україні отримала відзнаку „Zasłużonydla Kultury Polskiej” за популяризацію польської культури.
  • Почесна грамота Міністра Культури і Мистецтв України за вагомий внесок у створенні духовних цінностей та високу професійну майстерність (2007).
  • Золота медаль Товариства «Польська спільнота» (Złoty Medal Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (2007).