У попередній статті ми говорили про те, які привілеї мають власники Карти Поляка. Тепер зупинимось детальніше на процедурі її отримання.
Співбесіду на отримання Карти Поляка проводить Консул Республіки Польща в найближчому до Вас консульстві. При цьому береться до уваги місце Вашої реєстрації («прописки»), не а фактична адреса. Виняток можливий лише в тому випадку, якщо роботодавець або навчальний заклад дасть Вам довідку про те, що Ви дійсно працюєте в конкретній місцевості. В такому разі Консул може прийняти рішення на Вашу користь і дозволити Вам пройти співбесіду за місцем роботи/фактичного проживання. З таким проханням потрібно звернутись до Консула в Консульстві, в якому хочете проходити співбесіду. Якщо Ваш роботодавець чи ВНЗ довідки дати не може, доведеться їхати до Консульства за місцем «прописки». Щоб перевірити, куди саме, зайдіть на Інтернет-сторінку Посольства Республіки Польща в Україні. Там є інформація про консульські округи і Ви швидко зорієнтуєтесь, де знаходиться найближче консульство.
Рішення про надання Карти Поляка також приймає Консул. Це не означає, що Ви залежите від суб`єктивної оцінки однієї людини. В моїй практиці люди якщо і скаржились, то не на несправедливу оцінку, а на складні питання на співбесіді та високі вимоги до знання польської мови. Важливо! Якщо Консул прийме у Вас документи, то Ви повинні будете підписати Декларацію приналежності до польського народу. Як Ви розумієте, це принаймні морально зобов`язує Вас поважати польську мову і культуру та знати щось про неї.
Карта Поляка може бути видана особі, яка виконує викладені нижче вимоги:
На цьому зупинимось детальніше. Згідно з законом про Карту Поляка, Ви повинні надати будь-який документ, де зазначена польська національність. Це може бути, наприклад, свідоцтво про народження, про хрещення (з костелу), шлюб, військовий квиток, паспорт (радянський, звісно. В українських національність не вказується). Я бачила, що люди приносили різні архівні довідки, навіть про розстріл (за часів сталінських репресій). Якщо таких документів немає дома або недобрі родичі не хочуть віддавати, зверніться до архівів або до відповідних інституцій, щоб видали копію або довідку. Часто в архівах люди знаходили документи, яких і не сподівались знайти. Але самі вони до Вас не прийдуть, тому доведеться докласти зусиль. Окрім того, у Вас буде можливість дослідити історію власної родини, варто нею скористатись, внукам потім розповідатимете…
Словом, обмежень тут нема, головне, щоб чітко була прописана національність. Польське походження повинен мати або сам кандидат, або хоча б один з батьків або дідусів/бабусь, або двоє прадіду сів/прабабусь. Тобто Ви маєте документально довести, що поляком у Вашій родині є: Ви самі та/або один з батьків або дідів або двоє прадідів. Зверніть увагу: якщо говоримо про прадіду сів/прабабусь, то вже має бути дві особи.
Увага! Якщо, скажімо, у Вас один із батьків – поляк, то далі шукати документів для дідів-прадідів вже не потрібно. Не має значення, скільки цих документів у Вас буде. Консул до пакету документів візьме лише один документ (тобто його копію або копію з перекладом), що підтверджує польське походження. Тому не витрачайте свого часу і паперу, адже не можна бути «кращим» чи «гіршим» поляком.
Друзі, благаю Вас! Виявіть трохи фантазії та імпровізації. Якщо Консул запитає Вас, яке Ваше улюблене польське свято, не кажіть, що Різдво, якщо Ви святкуєте православне Різдво. Якщо Вас запитають, який Ваш улюблений польський поет, не кажіть, що Міцкевич, якщо не можете хоча в продекламувати щось з його доробку. Улюблений польський фільм? Не кажіть, що «Вогнем і мечем» (хіба що це дійсно так), бо про нього всі згадують, а є ж інші перлини польського кіно, поцікавтесь. Якщо питають про улюблену актрису, то крім Барбари Брильської в Польщі є багато інших актрис. Чому я так іронізую на цю тему? Тому що Консулам вже «приїлись» стандартні, шаблонні, вивчені з Інтернету відповіді. Ви ж можете почитати яку завгодно польську книжку і розповісти про неї. Подивіться який завгодно фільм, почитайте польські новини. Словом, поцікавтесь культурою і життям народу, до якого Ви належите.
На співбесіді найголовніше – впевнено говорити польською розуміючи, про що Ви говорите. Повірте, якщо Ви впевнено почнете розмову, то Консул вже не буде змушений кліщами витягати з Вас кожне слово і влаштовувати Вам екзамен з історії чи культурознавства. Це має бути бесіда на рівних, а не іспит. В іспит її перетворюють самі кандидати.
Як Ви думаєте, як потрібно відповісти на питання Консула, до якої національності Ви належите? Це питання буде також в анкеті. Думаю, здоровий глузд підкаже правильну відповідь. А чимало кандидатів кажуть і пишуть, що вони – українці, а Карту Поляка отримати зібрались. Друзі, поважайте самих себе.
Тепер давайте подивимось, як має виглядати Ваш пакет документів. Стандартний список буде таким:
Це – стандартний комплект документів. Тепер деякі нюанси.
Неповнолітня особа може отримати Карту Поляка тільки після того, як отримає один з батьків. Це право також діє, якщо один з батьків (чи навіть обоє) отримав
Карту за спорідненістю в четвертому поколінні (прадіди). За логікою, для дитини ці предки вже будуть пра-прадідами, однак Закон дозволяє дитині в такому разі отримати Карту. Зверніть увагу, що йдеться про неповнолітніх дітей.
Якщо співбесіду проходить неповнолітня особа, то обов`язкова присутність ОБОХ батьків, навіть якщо один з них не має Карти або якщо батьки розлучені. Якщо батьки або один з них не можуть бути присутні не співбесіді, то повинні надати нотаріально посвідчену згоду на отримання Карти їх дитиною.
Увага! Після досягнення повноліття особа повинна протягом 9 місяців, не пізніше, подати анкету на отримання нової Карти. Не відкладайте справу на останній день, тому що черга на співбесіду може бути довгою.
Такими є основні кроки для отримання Карти Поляка. Бажаю Вам успіху!
Автор статті - Наталiя Журавська
Copyright © 2024 | WordPress Theme by MH Themes