Карта Поляка

У попередній статті ми говорили про те, які привілеї мають власники Карти Поляка. Тепер зупинимось детальніше на процедурі її отримання.

Співбесіду на отримання Карти Поляка проводить Консул Республіки Польща в найближчому до Вас консульстві. При цьому береться до уваги місце Вашої реєстрації («прописки»), не а фактична адреса. Виняток можливий лише в тому випадку, якщо роботодавець або навчальний заклад дасть Вам довідку про те, що Ви дійсно працюєте в конкретній місцевості. В такому разі Консул може прийняти рішення на Вашу користь і дозволити Вам пройти співбесіду за місцем роботи/фактичного проживання. З таким проханням потрібно звернутись до Консула в Консульстві, в якому хочете проходити співбесіду. Якщо Ваш роботодавець чи ВНЗ довідки дати не може, доведеться їхати до Консульства за місцем «прописки». Щоб перевірити, куди саме, зайдіть на Інтернет-сторінку Посольства Республіки Польща в Україні. Там є інформація про консульські округи і Ви швидко зорієнтуєтесь, де знаходиться найближче консульство.

Рішення про надання Карти Поляка також приймає Консул. Це не означає, що Ви залежите від суб`єктивної оцінки однієї людини. В моїй практиці люди якщо і скаржились, то не на несправедливу оцінку, а на складні питання на співбесіді та високі вимоги до знання польської мови. Важливо! Якщо Консул прийме у Вас документи, то Ви повинні будете підписати Декларацію приналежності до польського народу. Як Ви розумієте, це принаймні морально зобов`язує Вас поважати польську мову і культуру та знати щось про неї.

Карта Поляка може бути видана особі, яка виконує викладені нижче вимоги:

  1. є громадянином однієї з цих країн: Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Естонії, Грузії, Казахстану, Киргизії, Литви, Латвії, Молдови, Російської Федерації, Таджикистану, Тукрменістану, України, Узбекистану;
  2. доведе своє польське походження.

На цьому зупинимось детальніше. Згідно з законом про Карту Поляка, Ви повинні надати будь-який документ, де зазначена польська національність. Це може бути, наприклад, свідоцтво про народження, про хрещення (з костелу), шлюб, військовий квиток, паспорт (радянський, звісно. В українських національність не вказується). Я бачила, що люди приносили різні архівні довідки, навіть про розстріл (за часів сталінських репресій). Якщо таких документів немає дома або недобрі родичі не хочуть віддавати, зверніться до архівів або до відповідних інституцій, щоб видали копію або довідку. Часто в архівах люди знаходили документи, яких і не сподівались знайти. Але самі вони до Вас не прийдуть, тому доведеться докласти зусиль. Окрім того, у Вас буде можливість дослідити історію власної родини, варто нею скористатись, внукам потім розповідатимете…

Словом, обмежень тут нема, головне, щоб чітко була прописана національність. Польське походження повинен мати або сам кандидат, або хоча б один з батьків або дідусів/бабусь, або двоє прадіду сів/прабабусь. Тобто Ви маєте документально довести, що поляком у Вашій родині є: Ви самі та/або один з батьків або дідів або двоє прадідів. Зверніть увагу: якщо говоримо про прадіду сів/прабабусь, то вже має бути дві особи.

Увага! Якщо, скажімо, у Вас один із батьків – поляк, то далі шукати документів для дідів-прадідів вже не потрібно. Не має значення, скільки цих документів у Вас буде. Консул до пакету документів візьме лише один документ (тобто його копію або копію з перекладом), що підтверджує польське походження. Тому не витрачайте свого часу і паперу, адже не можна бути «кращим» чи «гіршим» поляком.

  1. Що робити, якщо у Вас нема можливості документально підтвердити своє польське коріння? Скажімо, документи згоріли або з певних причин Ваші предки не вказували в документах польської національності. В «Законі про Карту Поляка» сказано, що Карту може отримати особа, що не має польського походження за умови мінімум трирічної активної участі в житті польської громади. В такому випадку голова польської організації в конкретній місцевості може видати довідку, що підтверджує цей факт. На жаль, за цей пункт часто «хапались» люди, в яких немає жодного польського коріння, а просто хотіли отримати перепустку до ЄС. З іншого боку, це єдина можливість для тих, хто має польське коріння, але не має документів. Думаю, Ви розумієте, що жодна польська організація не дасть Вам такої довідки «за гарні очі», а багато з них зовсім відмовляються такі довідки давати. Окрім того, рішення у Вашій справі все одно приймає консул, і якщо у нього/неї будуть підстави сумніватись у Вашому членстві в польській громаді, документів у Вас не приймуть. Питання: якщо Ви збираєтесь до Польщі вже зараз, чи варто чекати три роки? Є ж інші можливості влаштувати в Польщі своє життя. Так, Карта Поляка полегшує справу, але при бажанні можна дати собі раду самостійно.
  2. Кандидат повинен володіти польською мовою настільки, щоб вільно спілкуватися з консулом. З цим зазвичай виникає найбільше проблем. Хоч польська мова – не китайська, багато кандидатів не може змусити себе її вивчити. А при бажанні та порівняно невеликих зусиллях це цілком реально. Часто чула від кандидатів тексти на зразок: «Я вивчу польську мову, тільки хочу вже зараз отримати Карту Поляка, мені терміново треба.» Не пройде. Якщо Ви декларуєте приналежність до польського народу, то мову мусите вивчити.
  3. Кандидат мусить мати базові знання про історію Польщі, її культуру і традиції. Інформації на цю тему в Інтернеті купа. Є навіть статті на кшталт «питання-відповіді на співбесіду на Карту Поляка».

Друзі, благаю Вас! Виявіть трохи фантазії та імпровізації. Якщо Консул запитає Вас, яке Ваше улюблене польське свято, не кажіть, що Різдво, якщо Ви святкуєте православне Різдво. Якщо Вас запитають, який Ваш улюблений польський поет, не кажіть, що Міцкевич, якщо не можете хоча в продекламувати щось з його доробку. Улюблений польський фільм? Не кажіть, що «Вогнем і мечем» (хіба що це дійсно так), бо про нього всі згадують, а є ж інші перлини польського кіно, поцікавтесь. Якщо питають про улюблену актрису, то крім Барбари Брильської в Польщі є багато інших актрис. Чому я так іронізую на цю тему? Тому що Консулам вже «приїлись» стандартні, шаблонні, вивчені з Інтернету відповіді. Ви ж можете почитати яку завгодно польську книжку і розповісти про неї. Подивіться який завгодно фільм, почитайте польські новини. Словом, поцікавтесь культурою і життям народу, до якого Ви належите.

На співбесіді найголовніше – впевнено говорити польською розуміючи, про що Ви говорите. Повірте, якщо Ви впевнено почнете розмову, то Консул вже не буде змушений кліщами витягати з Вас кожне слово і влаштовувати Вам екзамен з історії чи культурознавства. Це має бути бесіда на рівних, а не іспит. В іспит її перетворюють самі кандидати.

Як Ви думаєте, як потрібно відповісти на питання Консула, до якої національності Ви належите? Це питання буде також в анкеті. Думаю, здоровий глузд підкаже правильну відповідь. А чимало кандидатів кажуть і пишуть, що вони – українці, а Карту Поляка отримати зібрались. Друзі, поважайте самих себе.

Тепер давайте подивимось, як має виглядати Ваш пакет документів. Стандартний список буде таким:

  • Заповнена анкета. Зразок заповнення є в Консульствах, саму анкету можна безкоштовно взяти там само або з Інтернет-сторінки Консульства. Заповнюйте великими друкованими літерами. Там, де потрібно поставити підпис (автограф) не виходьте за межі рамки, інакше анкету не приймуть. Фотографія має бути така сама, як на Шенгенську візу (3,5х4,5 см, 70% обличчя), у фотоательє повинні знати, як вона має виглядати.
  • Дійсний закордонний (для неповнолітніх – проїзний документ дитини) та внутрішній паспорт. Знімаєте копію з першої сторінки закордонного паспорта і з першої, другої та одинадцятої («прописка») сторінки внутрішнього.
  • Тепер зупинимось на Вашому генеалогічному дереві. Ви повинні вибудувати лінію від Вас до того предка, який є поляком. Починаємо з Вас. Потрібне Ваше свідоцтво про народження. Якщо Ви виходили заміж та/або змінювали прізвище, то потрібен документ, що це підтверджує (свідоцтво про зміну прізвища, про шлюб ітд). Якщо у Вашому свідоцтві про народження вказана польська національність, то на цьому зупиняєтесь. Якщо ні, то додаєте свідоцтво про народження того з батьків, за чиєю лінією у Вас польське коріння. Якщо у Вас польське коріння по матері або бабусі, і вона виходил заміж та/або змінювали прізвище, додаєте відповідні документи. Якщо спорідненість ще більш далека, додаєте свідоцтво про народження дідуся/бабусі або прадідуся/прабабусі. Тобто має бути чітко видно, хто у Вас є поляком і де це прописано. Якщо в свідоцтвах про народження не вказана польська національність, але прописана в іншому документі (напр.. паспорт, військовий квиток, свідоцтво про шлюб), додаєте цей документ. Але свідоцтва про народження все одно потрібні, щоб було ясно, де у Вашому генеалогічному дереві ця особа знаходиться. Можете для себе таке дерево намалювати і навіть взяти на співбесіду. Рекомендую. Це дійсно допомагає, якщо у Вас польське коріння відносно далеке. Так навіть Консулу легше буде швидко зорієнтуватись у Ваших паперах. Іншими словами: Ви мусите документально підтвердити свою кровну спорідненість з тією особою, за якою у Вас польське походження. Всі зміни прізвищ (при заміжжі чи з інших причин) теж мають бути документально підтверджені.

Це – стандартний комплект документів. Тепер деякі нюанси.

Неповнолітня особа може отримати Карту Поляка тільки після того, як отримає один з батьків. Це право також діє, якщо один з батьків (чи навіть обоє) отримав
Карту за спорідненістю в четвертому поколінні (прадіди). За логікою, для дитини ці предки вже будуть пра-прадідами, однак Закон дозволяє дитині в такому разі отримати Карту. Зверніть увагу, що йдеться про неповнолітніх дітей.

Якщо співбесіду проходить неповнолітня особа, то обов`язкова присутність ОБОХ батьків, навіть якщо один з них не має Карти або якщо батьки розлучені. Якщо батьки або один з них не можуть бути присутні не співбесіді, то повинні надати нотаріально посвідчену згоду на отримання Карти їх дитиною.

Увага! Після досягнення повноліття особа повинна протягом 9 місяців, не пізніше, подати анкету на отримання нової Карти. Не відкладайте справу на останній день, тому що черга на співбесіду може бути довгою.

Такими є основні кроки для отримання Карти Поляка. Бажаю Вам успіху!

Автор статті - Наталiя Журавська