Карта Поляка може також бути видана особі, польське походження якої було підтверджено згідно з правилами Закону «Про репатріацію» від 9 листопада 2000 року. Проте я особисто за 7 років своєї практики не мала справи з такими випадками, тому далі говоритиму про першу категорію. Щодо репатріації, вона дає формальні підстави говорити про громадянство, але це вже зовсім інша тема.
Увага! Карта Поляка – це не громадянство Польщі і не дозвіл на проживання на її території.
Що це за документ, які привілеї має його власник і як його можна отримати? В Інтернеті можна знайти чимало інформації, на мою думку, досить суперечливої. Тому на початку рекомендую Вам ознайомитись з текстом згаданого вище закону. Він не дуже великий за обсягом, зате прочитавши його, Ви будете озброєні потрібною інформацією і ніхто не зможе дати Вам нечесну пораду. Щоб якось впорядкувати основні пункти закону і поділитися своїм 7-річним досвідом, як на практиці виглядає процедура отримання Карти Поляка, пропоную Вам стислий огляд питання.
Можливості, які відкриває Карта Поляка, тобто навіщо вона Вам.
1. Власник Карти Поляка має право отримати національну візу (типу D) до Польщі без будь-яких документів. Потрібна лише заповнена візова анкета, Карта Поляка, закордонний і внутрішній паспорт. В анкеті Вам потрібно буде вказати, до кого Ви їдете (мета поїздки та приймаюча сторона), проте документально підтверджувати не потрібно. Увага! Згідно з постановою Європейського Парламенту №265/2010 від 25.03.2010 р. власник візи типу D, яка видається на 180 днів перебування протягом року, має право перебувати в інших країнах Шенгенської зони протягом 90 днів зі 180 днів, на які дійсна віза. Що це означає на практиці? Раніше національна віза давала право перебування лише на території країни, яка її видала, в даному випадку – Польщі. Тепер у Вас є право знаходитись протягом 90 днів зі 180 в інших країнах Шенгенської зони, але перетнути кордон Ви повинні саме в Польщі. Згадана вище постанова нічого не говорить про те, чи лише перший в`їзд повинен бути через Польщу, чи кожен наступний також. Тобто ця справа по суті є питанням інтерпретації, однак на практиці його розуміють так: кожен в`їзд повинен бути через Польщу. Не раджу Вам з цим експериментувати і в аеропорту, скажімо, в Німеччині доводити прикордонникам, що Ви маєте право з національною візою в`їхати з України одразу до Німеччини, не побувавши попередньо в Польщі. Даю 99% гарантії, що Вас не пропустять і розвернуть назад, тому що закон чітко не пояснює теми і вона залишається питанням інтерпретації для представників відповідних установ у ЄС. Але склалася вже певна традиція, тому щоб зберегти час і нерви, з національною польською візою в`їжджаємо до ЄС тільки через Польщу.
2. Ви маєте право подорожувати по Польщі залізничним транспортом зі знижкою 37%. Увага! Знижка діє виключно на квитки у вагонах другого класу (вони ззовні позначені цифрою 2). Тобто за квиток у вагоні першого класу або у потязі підвищеного комфорту Ви заплатите повну вартість квитка. Міжнародний студентський квиток, так званий ISIC, теж не діє. На студентську знижку мають право лише студенти польських ВНЗ.
3. Карта Поляка дає право навчатись у державних освітніх закладах на тих самих засадах, що і громадяни Польщі. Якщо Ви успішно здаєте вступні іспити, то в університеті навчатиметесь безкоштовно. Якщо «не дотягнули» до прохідного балу на безкоштовне навчання, можете навчатись на контрактній основі, тільки це вже не буде дешеве задоволення. Ви також можете поцікавитись у своєму університеті стипендіями для іноземців, правила щодо цього питання періодично змінюються.
4. З Картою Поляка Ви маєте право працювати на території Польщі або займатися підприємницькою діяльністю на тих самих засадах, що і громадяни Польщі. Вам не потрібен дозвіл на роботу та виконання додаткових формальностей.
5. Починаючи з 1 травня 2014 р. Карта Поляка дає право на отримання дозволу на постійне проживання (karta stałego pobytu) без необхідності надання додаткових документів.
6. Вам належить безкоштовна медична допомога у державних закладах охорони здоров`я. Увага! У приватній лікарні доведеться заплатити повну вартість послуг. У державній можуть бути кілометрові черги. Але в разі нещасного випадку швидка допомога точно приїде і лікуватимуть Вас безкоштовно.
7. Ви маєте право безкоштовно відвідувати державні музеї в Польщі. Цей привілей дозволить Вам суттєво заощадити. На практиці ще не всі музеї знають про цей факт, особливо в провінції, тому раджу взятии з собою копію «Закону про Карту Поляка». Але у великих містах точно не буде проблем.
Як бачите, власники Карти Поляка мають суттєві привілеї, що дозволяють суттєво заощадити час, гроші та нерви. Як же її отримати? Про це поговоримо далі.
Copyright © 2024 | WordPress Theme by MH Themes